Jak zdobyć dofinansowanie na likwidację barier w komunikowaniu się? [poradnik]

Osoby niepełnosprawne napotykają wiele barier uniemożliwiających komunikację. Aby pomóc im samodzielnie funkcjonować Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych stworzył dofinansowanie na likwidację barier w komunikowaniu się. Skorzystaj z naszego poradnika i otrzymaj dodatkowe środki.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Na wsparcie mogą liczyć osoby ze znacznym, umiarkowanym lub lekkim stopniem niepełnosprawności, a w przypadku osób do 16 r. ż. z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dofinansowanie powinno zaspokoić potrzeby osoby niepełnosprawnej w zakresie podstawowych, codziennych czynności i kontaktów z otoczeniem.

Wysokość wsparcia i wkładu własnego

Wysokość dofinansowania likwidacji barier w komunikowaniu się wynosi do 95% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Udział własny to minimum 5% kosztów przedsięwzięcia.

Termin składania wniosku

Tutaj mamy dla Was dobre wiadomości – wnioski przyjmowane są przez cały rok. Natomiast dofinansowania wypłacane są do momentu, gdy powiatowe centrum pomocy rodzinie (PCPR) dysponuje środkami finansowymi na ten cel.

Uwaga! Pamiętaj, że jeśli uzyskałaś/eś na ten cel dofinansowanie ze środków PFRON w ostatnim czasie, to muszą minąć 3 lata, aby móc aplikować ponownie.

Co zawrzeć we wniosku i gdzie go złożyć?

Pisemny wniosek o dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się złożysz w powiatowym centrum pomocy rodzinie (lub jej odpowiedniku w postaci Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej/Rodzinie). Wśród składanych dokumentów zawrzyj:

  • orzeczenie o niepełnosprawności lub jego odpowiednik,
  • oświadczenie o wysokości dochodów i liczbie osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym,
  • udokumentowaną informację o innych źródłach finansowania zadania,
  • pozostałe załączniki określone przez miejscowy powiat.

Możesz także złożyć wniosek online, za pomocą systemu SOW (System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON).

Na co możesz przeznaczyć dofinansowanie?

Otrzymane środki warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania, które posłużą osobom z niepełnosprawnością w przełamywaniu barier i przysłużą się do rozwoju najważniejszych umiejętności. Dofinansowanie można wykorzystać m.in. na zakup specjalistycznego oprogramowania, a także sprzętu komputerowego (np. laptopów) z odpowiednim oprogramowaniem.

W tym przypadku warto zwrócić uwagę na programy mTalent, które od lat pomagają osobom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Szczególnie atrakcyjne są dwie części programu mTalent Potrafię. Niepełnosprawność intelektualna. To pomoce stworzone przez cenionych praktyków, aby służyć podczas zajęć funkcjonowania osobistego, społecznego, komunikowania się i rewalidacji. Multimedialne ćwiczenia mogą być wykonywane na dowolnym urządzeniu, a ich atrakcyjna forma sprzyja większemu zaangażowaniu. Poza interaktywnymi ekranami, w pudełku znajdują się także tradycyjne, fizyczne pomoce i karty pracy.


Źródła: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-likwidacji-barier-w-komunikowaniu-sie, https://pcpr.walbrzych.pl/likwidacja-barier-w-komunikowaniu,319,pl

Udostępnij post

Inne

artykuły

„Wartościowe zasoby dla terapeutów, pedagogów i rodziców” – recenzja mTalent Autyzm. Rozumienie i naśladowanie mowy

2024-12-18

Olsztyn, 21.11, Forum Dyrektorów Placówek Oświatowych

2024-10-29

Warszawa, 25-26.10, Ogólnopolski Kongres dla Dyrektorów Placówek Niepublicznych

2024-10-14