E-learning w czasach pandemii. Raport firmy Learnetic – jednego z czołowych twórców rozwiązań dla edukacji

Czy koniec roku szkolnego oznacza koniec lekcji zdalnych? Na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć nie można, dlatego, niezależnie od tego, czy w przyszłość patrzymy pełni optymizmu, czy też obaw, warto na chwilę przystanąć i podsumować ostatnie cztery miesiące. Bo choć był to czas bardzo trudny dla edukacji, obfitował też w wiele istotnych wydarzeń dla e-learningu w Polsce.

Poniżej prezentujemy raport dotyczący e-learningu w oparciu o dane zebrane z rozwiązań oferowanych przez firmę Learnetic takich jak platforma Dzwonek.pl, serwis eKreda.pl oraz zasoby edukacyjne dostępne na obu tych portalach.

1) Na platformie Dzwonek.pl zarejestrowanych jest już około 60% szkół w Polsce

Nikogo nie zdziwi informacja o tym, że wraz z koniecznością prowadzenia zajęć na odległość narzędzia do tego służące odnotowały wzrost użytkowników. Imponujący jest jednak wzrost zarejestrowanych szkół na platformie Dzwonek.pl (nie tylko użytkowników, ale całych szkół, których rejestracja jest ręcznie weryfikowana). W ciągu ostatnich czterech miesięcy liczba ta wzrosła trzykrotnie, co oznacza, że na Dzwonek.pl zarejestrowanych jest w tym momencie około 60% szkół w Polsce.

Duży wzrost zarejestrowanych szkół można tłumaczyć tym, że Dzwonek.pl jest jednym na polskim rynku narzędziem oferującym komplet bezpłatnych narzędzi pozwalających na zdalną pracę szkoły. Co więcej oferuje także różne funkcje pozwalające efektywnie prowadzić zajęcia na odległość, bogatą bibliotekę e-podręczników i interaktywnych pomocy edukacyjnych, a także integrację z innymi systemami e-learningowymi.

2) Polscy nauczyciele stworzyli ponad 1500 interaktywnych lekcji w bezpłatnym narzędziu eKreda.pl

Gotowe zasoby są bardzo wygodne, jednak nic nie zastąpi własnoręcznie przygotowanych materiałów. Z tym stwierdzeniem zgadzają się polscy nauczyciele, którzy korzystając z portalu eKreda.pl, stworzyli ponad 1500 interaktywnych lekcji z różnych przedmiotów i etapów edukacyjnych, z czego 2/3 tylko w ciągu ostatnich czterech miesięcy.

eKreda.pl to bezpłatne narzędzie pozwalające w łatwy sposób tworzyć interaktywne lekcje i zasoby edukacyjne. Korzystający z niego nauczyciele mogą następnie przesyłać te materiały swoim uczniom w ramach edukacji na odległość lub posługiwać się nimi na tablicy interaktywnej lub komputerze w klasie. Co ważne – lekcje stworzone na eKreda.pl dostępne są bezpłatnie dla wszystkich nauczycieli korzystających z tego serwisu.

3) Ponad 170 bezpłatnych e-podręczników na Dzwonek.pl

Duże zainteresowanie portalem Dzwonek.pl wywołała także akcja otwierania zasobów edukacyjnych, w którą zaangażowali się wydawcy publikujący swoje treści na tej platformie. Zaraz po zamknięciu szkół na Dzwonek.pl dotychczas płatne materiały zaczęły być oferowane nauczycielom i uczniom bezpłatnie. Każdego dnia liczba zasobów wciąż rosła i w tym momencie na platformie dostępnych jest za darmo już ponad 170 tytułów – e-podręczników, zbiorów ćwiczeń, kursów językowych i innych multimedialnych pomocy dla różnych przedmiotów i etapów edukacyjnych od takich wydawców jak: Grupa MAC, Klett, czy Moje Bambino.

Część z tych zasobów dostępna jest nieodpłatnie tylko na okres zamknięcia szkół, natomiast pozostałe stanowią stałą bezpłatną ofertę zasobów na platformie Dzwonek.pl.

4) Największy konkurs edukacyjny przeniósł się w on-line!

Do rzeczywistości wirtualnej przeniosły się nie tylko lekcje, ale też konkursy edukacyjne, w tym największy konkurs – Kangur Matematyczny, którego tegoroczna edycja została zrealizowana zdalnie z wykorzystaniem platformy Dzwonek.pl.

W konkursie udział wzięło ponad 250 000 uczniów. Tym samym Kangur Matematyczny 2020 stał się największym w polskiej historii konkursem edukacyjnym przeprowadzonym on-line z wykorzystaniem rozwiązań chmurowych

5)  4 konferencje, 34 webinary, 35 prelegentów, prawie 40 000 widzów

Zmiana trybu nauczania, szczególnie tak nagła, wymagała czegoś więcej niż tylko dostarczenia odpowiednich zasobów i narzędzi. Kluczowe okazały się różnego rodzaju pomoce dla nauczycieli w postaci szkoleń i porad dotyczących organizacji i prowadzenia zajęć na odległość.

Firma Learnetic zorganizowała serię bezpłatnych webinarów i konferencji, podczas których zaproszeni prelegenci – dyrektorzy szkół, nauczyciele, superbelfrzy i inni eksperci, pokazywali sprawdzone metody i pomysły na lekcje zdalne.

Największą popularnością cieszyły się e-konferencje edukacyjne dotyczące nauczania na odległość dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz uczniów klas 1-3. Łącznie materiały przygotowane przez firmę Learnetic obejrzało prawie 40 000 osób.

6) Pilotaż: nowoczesna platforma dla szkół w województwie pomorskim

W ramach regionalnych działań firma Learnetic w porozumieniu z Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku i Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku uruchomiła akcję pilotażową dla szkół z województwa pomorskiego. Wybrane placówki otrzymały bezpłatny dostęp do rozszerzonych funkcjonalności platformy Dzwonek.pl (w tym m.in. wideo-lekcji), a także pełne wsparcie pozwalające na kompleksowe wprowadzenie tego narzędzia do codziennej pracy placówki. Pilotaż potrwa do końca nadchodzącego roku szkolnego.

7) Powtórki dla maturzystów w telewizji i w internecie – totalna innowacja

W czasie zamkniętych szkół uczniów wspierać próbowała także telewizja. W ramach tego działania ciekawy projekt zrealizowała telewizja Metro, na antenie której prowadzony był program Korki.tv z materiałami powtórzeniowymi dla maturzystów. To, co wyróżniało ten pomysł, to umożliwienie widzom własnoręcznej pracy na tych samych materiałach, na których pracowali nauczyciele na antenie.

W tym celu telewizja Metro podjęła współpracę z firmą Learnetic, która przygotowała interaktywne materiały edukacyjne dla nauczycieli prowadzących program Korki.tv, a następnie udostępniła je bezpłatnie na platformie Dzwonek.pl dla widzów programu i wszystkich szukających materiałów powtórzeniowych przed egzaminem dojrzałości.

Dlaczego to działa, czyli słowo podsumowania

Wprowadzenie rozwiązań e-learningowych nigdy nie było łatwe, ale też nigdy nie było tak potrzebne jak teraz. Odpowiednie narzędzia, zasoby, wsparcie szkół i nauczycieli – to wszystko kroki, jakie podjęła firma Learnetic, dzięki którym na platformie Dzwonek.pl zarejestrowało się już około 60% szkół w całej Polsce.

Dzwonek.pl to kompleksowe rozwiązanie klasy LMS (learning management system – system zarządzania edukacją) stworzone przez gdańską firmę Learnetic, które oferuje komplet bezpłatnych narzędzi pozwalających na zdalną pracę szkoły. Dzwonek.pl to także funkcjonalności pozwalające na łatwe i efektywne prowadzenie zajęć na odległość oraz bogata biblioteka interaktywnych zasobów edukacyjnych.

Patrząc na liczby, kluczowe w tym wszystkim – obok odpowiedniego narzędzia – okazało się także wsparcie dla szkół i nauczycieli. Liczne szkolenia, webinary, a także seria konferencji przedstawiły, jak bardzo skuteczny i łatwy w obsłudze może być prawdziwy e-learning.

Dziękujemy szkołom, nauczycielom i uczniom korzystającym z rozwiązań firmy Learnetic za zaufanie i zachęcamy wszystkich do wypróbowania funkcjonalności platformy Dzwonek.pl.

Skontaktuj się z nami i zobacz, co możemy zrobić dla Twojej szkoły, aby była lepiej przygotowana na nadchodzący rok szkolny, w którym nauczanie zdalne z pewnością wciąż będzie pełnić istotną rolę.

Tel.: 58 764 75 00
E-mail: info@learnetic.com

 

learnetic_infografika_pandemia_06-2020_ver8

Udostępnij post

Inne

artykuły

„Wartościowe zasoby dla terapeutów, pedagogów i rodziców” – recenzja mTalent Autyzm. Rozumienie i naśladowanie mowy

2024-12-18

Kraków, 24.10, Forum Dyrektorów Placówek Oświatowych

2024-10-14

Learnetic o wyzwaniach związanych z rozwojem sztucznej inteligencji podczas konferencji KRASP

2024-12-03