Samorząd województwa przeznaczy około 100 mln zł w ramach Małopolskiej Tarczy Humanitarnej na wsparcie zadań związanych z napływem uchodźców z Ukrainy. Środki będą podzielone na pakiety odpowiadające potrzebom uchodźców i samorządów. Jednym z takich obszarów będzie pakiet edukacji.
W ramach pakietu edukacji Małopolskiej Tarczy Humanitarnej zostanie zrealizowany szereg działań dotyczących przygotowania i wyposażenia kadry nauczycielskiej do pracy z dziećmi i młodzieżą ukraińską. Uruchomione zostaną specjalne szkolenia i kursy dla nauczycieli. Środki przeznaczone będą także na specjalne materiały dydaktyczne (do nauki języka polskiego, materiały do prowadzenia zajęć edukacyjnych, wychowawczych i wspierających pomoc psychologiczno-pedagogiczną).
Przewidziano także konkurs grantowy na wyposażenie pomieszczeń szkolnych w sprzęt IT i pomoce dydaktyczne, wsparcie psychologiczne uczniów, dodatkowe lekcje języka polskiego oraz organizację zajęć wyrównawczych.
Daty realizacji tego programu różnią się pomiędzy poszczególnymi gminami województwa małopolskiego. W większości gmin termin na wydanie środków wyznaczony został na 31.08.2023, choć np. w gminie Szczawnica wskazana data to 30.06.2023. Z tego powodu zachęcamy szkoły zainteresowane udziałem w tym programie o zasięgnięcie informacji w adekwatnej gminie.
Pomoce dydaktyczne w ramach pakietu edukacji
Niezastąpionym wsparciem dla nauczycieli i terapeutów jest mTalent, czyli jedyna na polskim rynku seria programów wspierająca terapię, która przygotowana została także z myślą o uczniach z Ukrainy. W serii mTalent użytkownicy znajdą cztery programy w pełni przetłumaczone na język ukraiński (w tym nagrania lektora), są to:
- mTalent Percepcja Słuchowa
- mTalent Percepcja Wzrokowa
- mTalent Czytanie SY-LA-BA-MI cz. 1
- mTalent Czytanie SY-LA-BA-MI cz. 2
Nauczyciele mogą skorzystać także z programu Będzie dobrze, czyli przygotowanych przez pedagogów i psychologów interaktywnych i tradycyjnych materiałów dydaktycznych wspierający kształcenie kompetencji emocjonalno-społecznych oraz udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w kontekście sytuacji kryzysowych i traumatycznych.
Dodatkowo tym roku premierę będzie miał także program mTalent Nauka polskiego jako obcego skierowany do nauczycieli języka polskiego jako obcego i nauczycieli, którzy pracują z uczniami z doświadczeniem migracji oraz nauczycieli pracujących w oddziałach przygotowawczych.
Zakup wszystkich powyższych programów może zostać sfinansowany z funduszy przeznaczonych na pakiet edukacji Małopolskiej Tarczy Humanitarnej.
Źródło: https://www.malopolska.pl/pomocukrainie/malopolska-tarcza-humanitarna