Programy mTalent okiem naukowca – Dr Maria Faściszewska

Jako osoba od lat zajmująca się diagnozą i terapią dzieci i młodzieży z różnorodnymi zaburzeniami – zarówno od strony naukowej, jak i praktycznej – z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć: mTalent to coś znacznie więcej niż tylko „nowoczesna pomoc edukacyjna”. To narzędzie, które powstało z myślą o realnych potrzebach dzieci, nauczycieli i terapeutów, a nie z potrzeby stworzenia kolejnej aplikacji. Dzięki przemyślanej strukturze oraz bogactwu materiałów, programy mTalent wspierają indywidualizację procesu terapii i nauki u dzieci, stanowią bogaty materiał do terapii dla dzieci z zaburzeniami, ale również sprawdzają się jako narzędzie do pracy profilaktycznej czy też grupowej.

Programy mTalent są tworzone przez zespoły specjalistów z dużym doświadczeniem – neurologopedów, surdopedagogów, psychologów, pedagogów, programistów – i zanim trafią do użytkowników, przechodzą testy walidacyjne w szkołach, poradniach i gabinetach terapeutycznych, co ważne, ich skuteczność jest badana. Każdy produkt ma  swój zespół autorski i swojego opiekuna merytorycznego, który jest specjalistą w danej dziedzinie. Obecnie trwają badania naukowe nad potwierdzeniem ich skuteczności w praktyce terapeutycznej, np. w zakresie percepcji słuchowej czy APD, czy też Logotesty, kwestionariusze do badań przesiewowych.

Użycie programów komputerowych w terapii dzieci z zaburzeniami spełnia wiele istotnych funkcji dydaktycznych i motywacyjnych. Nowy materiał łatwiej jest przyswajany poprzez działanie, dzieci chętniej wykonują proponowane im ćwiczenia, co wpływa na niwelowanie deficytów w ćwiczonym obszarze. Dzięki atrakcyjnej formie, sfera motywacyjno-emocjonalna jest pobudzana, co zmniejsza lęk przed niepowodzeniami w nauce. Zastosowanie technologii wpływa na stworzenie bezpiecznego środowiska – programy są cierpliwe, nie krytykują, co przywraca motywację i wiarę w siebie. Jak podkreśla Grażyna Krasowicz-Kupis (2009, s. 211), dzięki wykorzystaniu w terapii programów komputerowych, zajęcia terapeutyczne są mniej męczące dla dziecka.

Wykorzystanie programów komputerowych w pracy z dziećmi może skutecznie wspierać rozwój tych obszarów, które są zaburzone lub wymagają dodatkowego wsparcia. Regularna praca z odpowiednio dobranym oprogramowaniem sprzyja rozwijaniu umiejętności językowych, percepcyjno-motorycznych, wzmacnia pamięć, koordynację wzrokowo-ruchową oraz pomaga w budowaniu koncentracji uwagi. Komputer staje się w tym przypadku narzędziem, które pozwala na wielokrotne, systematyczne ćwiczenie danej umiejętności aż do osiągnięcia pożądanego poziomu.

Dodatkowo programy komputerowe uczą dzieci kontroli i samokontroli nad własnymi działaniami, a nauczycielowi czy terapeucie dają możliwość bieżącej oceny postępów (Urbanek, 2013). Co więcej, taka forma pracy może nie tylko zwiększyć efektywność działań edukacyjnych i terapeutycznych, ale również pozytywnie wpływać na samopoczucie i komfort psychiczny ucznia (Juszczyk, 1997).

Na co dzień doceniam też praktyczny wymiar mTalent. Wszystkie programy dostępne są na jednej, wygodnej platformie – nie trzeba przełączać się między aplikacjami, wszystko jest uporządkowane, intuicyjne i gotowe do pracy od razu. Ogromna liczba ekranów pozwala na precyzyjne dopasowanie ćwiczeń do wieku oraz indywidualnych możliwości dziecka. Każdy program zawiera także zestaw kart pracy, które umożliwiają utrwalanie zdobytych umiejętności w domu, przy wsparciu rodziców lub opiekunów.

Na szczególną uwagę zasługuje spójność graficzna i funkcjonalna mTalent. Przemyślany, schematyczny układ jednostek terapeutycznych, brak rozpraszającego tła, dystraktorów, możliwość ukrycia detektorów czy jednoznaczny styl ilustracji – wszystko to wspiera skupienie i komfort pracy dziecka. Seria mTalent opiera się na wykorzystaniu technologii HTML5, dzięki czemu terapeuta może pracować na komputerze, laptopie, tablecie, tablicy i ekranie multimedialnym, a nawet smartfonie, nawet bez dostępu do Internetu. 

Dzieci uwielbiają też system motywacyjny – animowane feedbacki, które pojawiają się w nagrodę za poprawnie wykonane zadania. Są to nie tylko sympatyczne postacie – jak magik Sebastian, szop Kazimierz, tygrysek czy żaba – ale także stworzenia wymyślone przez same dzieci, a następnie narysowane i ożywione zgodnie z ich własnymi pomysłami.

Programy Percepcja Słuchowa, Percepcja Wzrokowa oraz Centralne Zaburzenia Przetwarzania Słuchowego posiadają rekomendację Polskiego Towarzystwa Dysleksji z 2022 roku. 

Jeśli ktoś szuka narzędzia, które naprawdę wspiera rozwój dziecka – mTalent jest rozwiązaniem opartym na wiedzy, doświadczeniu i sprawdzonych metodach.


dr Maria Faściszewska

Dr nauk humanistycznych, filolog polski i rosyjski, neurologopeda, surdologopeda, specjalista z zakresu emisji głosu, Europejski Kliniczny Specjalista ds. Zaburzeń Płynności Mówienia, stypendystka Stuttering Foundation 2021

Udostępnij post

Inne

artykuły

eduPaka Dom już dostępna! Kupisz ją w Media Expert

2025-01-29

Gdańsk, 19.03, Forum Dyrektorów Placówek Oświatowych

2025-02-12

Korzystasz z mTalent? Sprawdź gotowe scenariusze zajęć!

2025-02-19