Stwórz ekopracownię dzięki środkom z rządowego programu dofinansowania

Kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększanie świadomości na temat wpływu człowieka na środowiska, to nowe zadania, z którymi w ostatnich latach muszą mierzyć się polskie szkoły. O sukcesy w nauczaniu będzie łatwiej dzięki nowemu, ogólnopolskiemu programowi dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych „Ekopracownia – zielone serce szkoły”.

Projekt budowy nowoczesnych ekopracowni w szkołach, realizowany jest przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Na terenie każdego powiatu w całej Polsce powstaną co najmniej dwie pracownie szkolne: przyrodnicza oraz dotycząca odnawialnych źródeł. Łącznie zostanie utworzonych 760 ekopracowni. Szkoła może otrzymać dofinansowanie na zakup wyposażenia za nawet 75 tysięcy złotych.

Celem programu jest kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększenie świadomości ekologicznej młodego pokolenia w zakresie: przeciwdziałania emisjom, odnawialnych źródeł energii i niskoemisyjnego transportu, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Regulamin naboru oraz formularze wniosków o dofinansowanie zostaną umieszczone na stronach internetowych WFOŚiGW.

Zgodnie z harmonogramem konkursu, najpóźniej do końca maja 2023 roku z wybranymi placówkami zostaną podpisane umowy, a na początku czerwca rozpoczną się prace wykonawcze.

Co mogę pozyskać w ramach dofinansowania?

W ramach dofinansowania można nabyć nowoczesne, multimedialne pomoce edukacyjne, które zawierają treści dostosowane do percepcji współczesnych uczniów. Szkoły mogą wybrać m.in. serię LaboLAB, czyli kompleksowe zestawy, w których nauczyciel znajdzie wszystko, czego potrzebuje do zaplanowania i zrealizowania lekcji opartej o praktyczną pracę z nawet 30-osobową klasą. To gotowe rozwiązania na lekcje biologii, chemii, fizyki czy geografii.

Ekologia to dziedzina, która wymyka się granicom programowym jednego przedmiotu. Różne spojrzenie na te kluczowe zagadnienia zawarto w programach z serii Multimedialne Pracownie Przedmiotowe oraz Interaktywne Plansze Przyrodnicze. Te pierwsze pozwalają na naukę chemii, fizyki, biologii i geografii z wykorzystaniem tablic interaktywnych w szkole oraz komputerów i tabletów w domu. MPP to zgodne z podstawą programową zasoby, wypełnione zróżnicowanymi ćwiczeniami, symulacjami, animacjami oraz grami edukacyjnymi, a także ekranami do pracy grupowej.

Natomiast Interaktywne Plansze Przyrodnicze to pomoce, pozwalające wytłumaczyć nawet najtrudniejsze zagadnienia – łatwo, skutecznie i w sposób atrakcyjny dla każdego ucznia. To połączenie warstwy multimedialnej z klasycznymi plakatami do rozwieszenia w klasie.

Warto także sprawdzić serię programów Baza Prac Domowych, która zawiera gotowe ćwiczenia multimedialne odpowiadające całemu programowi zajęć i tematom w podręcznikach wszystkich wiodących wydawnictw dla szkoły podstawowej.


Źródło: https://www.gov.pl/web/klimat/ogolnopolski-program-ekopracownia–zielone-serce-szkoly

Udostępnij post

Inne

artykuły

Efektywne zarządzanie uczelnią w celu minimalizowania zjawiska drop-outu

Efektywne zarządzanie uczelnią w celu minimalizowania zjawiska drop-outu [webinar]

2024-11-08
mTalent autyzm recenzja

„Wartościowe narzędzie edukacyjne, które skutecznie wspiera rozwój komunikacyjny dzieci” – recenzja mTalent Autyzm. Mowa w kontekście społecznym

2024-10-25

Pierwsza pomoc w szkole podstawowej – propozycja atrakcyjnych zajęć

2024-09-12