Wirtualny tornister, podręczniki w chmurze oraz badawcze pracownie przyrodnicze to tylko niektóre tematy wystąpień, warsztatów i lekcji pokazowych, które odbyły się 18 września w ramach konferencji PRO FUTURO w Porębie, której byliśmy współorganizatorami.
Bardzo cieszy nas duże zainteresowanie konferencją oraz liczne przybycie nauczycieli i innych pracowników oświaty z całej Polski. Wspólnymi siłami udało nam się przedstawić najnowsze rozwiązania w sektorze edukacji oraz udowodnić, że te nie są wizją odległej przyszłości, ale już dziś są z łatwością możliwe do wprowadzania w każdej placówce edukacyjnej.
Podczas konferencji na scenie wystąpiła m.in. Maria Lorek – prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Edukacji Początkowej, autorka podręczników wczesnoszkolnych i wielu publikacji o tematyce edukacyjnej, dyrektor Ośrodka Doskonalenia i Kształcenia Ustawicznego Fundacji Elementarz – która przedstawiła swoją opinię na temat zmian w elementarzu i fenomenie otwartych zasobów. Wśród referentów nie zabrakło także naszych przedstawicieli. Lech Wikaryjczyk opowiedział o metodach pracy z uczniami nowej generacji tzw. homo tabletis, a Hanna Pawlik-Sroczyńska przedstawiła korzyści z użytkowania narzędzi interaktywnych.
Największe zainteresowanie i poruszenie wywołały jednak warsztaty i lekcje pokazowe, na których zaprezentowaliśmy m.in. serię programów multimedialnych mTalent wspomagających współczesnego terapeutę i nauczyciela w pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W imponującej sali chemicznej-fizycznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Porębie pokazaliśmy natomiast zestawy badawczych pracowni przyrodniczych LaboLAB. Wszyscy uczestnicy byli pod wrażeniem tego, jak bogate, interesujące oraz przyjazne dla nauczyciela są te zestawy.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z materiałem video z konferencji: